Güncel Yazılar

Barış İçin Savaşmak

“Kendini sürekli savaşa hazırlayan barışı elde edemez”

(Rivayet o ki, Einstein)

Başrolünde Nicolas Cage’in oynadığı Savaş Tanrısı filmi başyapıt sıfatını hiç kuşkusuz haketmektedir. Filmde bir karekter üzerinden kurgulanan savaş sanayisi tanrılığı, Soğuk Savaş’tan Afrika’ya uzanan görsel bir kurgu ile anlatılmaktadır. İzlenmeli, izletilmeli…

Filmden mevcut savunma sanayiye geçersek, rakamlar olmadan anlatılamayan durumu aşağıdaki tablo ile izaha çalışalım.[i]

Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren BM özelinde daha fazla gözlemlenebilecek olan uluslararası hukukun kodifikasyonu, imzalanan onlarca antlaşmalar, insan hakları  belgeleri, kurulan mahkemeler ve uluslararası örgütler, uluslararası hukukta kısa zamanda yapılan büyük atılımlar olmuştur. Bu süreçte, ekseriyetle temel amacın barış ve güvenliği sağlamak olduğu sürekli belirtilirken, yine değişmeyen bir başka durumda silahın bir sanayiye, sektöre dönüşüm sürecidir.

Yukarıdaki tabloda milyar dolar cinsinden verilen rakamlar, 2011 itibariyle dünyada en fazla askeri harcama yapan ilk 15 ülkeyi göstermektedir. 2011’de dünya çapında toplam 1.735 milyar dolar olan askeri harcamaların 1.422 milyar dolarını bu ilk 15 ülkenin yapması ve bu cironun(!) yarısını yani 711 milyar doları ABD’nin tek başına yapması tabloyu daha fazla yorumlamayı gereksiz kılmaktadır.

Tablodaki rakamların büyüklüğü ve ülkeler arasındaki uçurum, uluslararası ilişkilerin önemli bir belirleyicisi olarak kalmaktadır. Küresel tehdit algılamalarından bölgesel tehdit algılamalarına, savunma amaçlı kullanımdan, bir ticari kalem olarak kullanımına kadar sıralanabilecek bir çok faktör bu sayıların artmasına neden olurken, ülkelerin üst sıralara tırmanması daha büyük kazançlar oldukça sonu gelmeyen bir süreç olmaktadır. Bir savaş, listenin üst sıralarındakiler tarafından iki tarafa da silah satılmadan sona erdirilmiyor. Yeterince silah satışı yapılmadan barış kelimesi akıllara getirilmiyor. Ne yazık ki; savunma sanayi/GSMH, ölüm/GSMH olmaya devam ediyor.

“Amerika’nın silaha harcadığı para Afrika için harcansa”dan öteye gidemeyen çözüm önerileri, post-idealist söylemler soruna bir çare olmuyor. Olması gerekenleri söylemek gibi bir kolaycılık, “nasıl yapmalı?” sorusuna emek harcayarak bulunabilecek çözümlerden kurtulmanın en kolay yolu oluyor.

Barışmak için savaşmak gerektiğine yönelik binlerce tarihsel deneyim, modern uluslararası ilişkilerde yerini savaşlardan nispeten arındırılmış bir düzene bıraksa da yeni nesil silahların bikinili kadınlarla tanıtıldığı veya bir prestij gösterisi olarak yapılan askeri geçit törenleri olmaya devam edecektir.

Savaşla toprak kazanmanın yarım yüzyılı aşkındır yasak olması ancak meşru müdafaadan önleyici savaşa uzanan yani bir şekilde savaşmayı kılıfına uydurma ihtiyacını engelleyememiştir. Kazanamayacağını anladığında istenilen bir durum olan barış, literatüre ezberlenmesi gereken yüzlerce barış antlaşması bırakmıştır. Belki bu kadar çok savaşmasaydık bu kadar çok barışmak zorunda da kalmazdık. Her barış anlaşmasının yeni bir savaşa neden olduğu tarihsel geçmişimiz bu kısır döngüyü göstermektedir.

Savaşmadığımla nasıl barışabilirim ve bir barış ancak bir savaşın nihayetinde olabilir söylemlerine verilecek yanıtı ise vicdanlarımıza bırakmak en iyisi sanırım.

Olması gerekeni söylemek kolay ama nasıl yapmalı?

İlhan ARAS (Twitter’dan takip et – Acedemia’dan takip et)

10.07.2012


[i]  http://www.sipri.org/research/armaments/milex/resultoutput/milex_15/the-15-countries-with-the-highest-military-expenditure-in-2011-table/view?searchterm=The+15+countries+with+the+highest+military+expenditure+in+2011

Print Friendly, PDF & Email

Nedir

İlginizi Çekebilir

Almanya vs. Almanya

“Almanya Yenilince Bizde Yenilmiş Sayıldık” Sonra bunun üzerinden bir asır geçti… Günümüzde Avrupa Birliği’nin lokomotifi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir