Güncel Yazılar

Bir Küre Binbir Küreselleşme

Doküman bir kitap değerlendirmesidir.

Bir Küre Binbir Küreselleşme, (Çağdaş Dünyada Kültürel Çeşitlilik), Özgün Adı “Many Globalizations”, Peter L. BERGER , Samuel P. HUNTINGTON, (Ed.), Çeviren; Ayla ORTAÇ, Kitap Yayınevi-26, İnsan ve Toplum Dizisi-9, 1. Baskı, Mayıs 2003, İstanbul, Türkiye, 395 sayfa.

Boston Üniversitesi Ekonomik Kültür Araştırmaları Enstitüsü (ISEC) gözetiminde on ülkede (Çin, Tayvan, Japonya, Hindistan, Almanya, Macaristan, Güney Afrika, Şili, Türkiye Ve ABD) çeşitli akademik disiplinleri temsil eden değişik ülkelerdeki araştırmacılar (Tamotsu Aoki, antropolog, Uluslararası politika Araştırmaları Lisansüstü Enstitüsü, Tokyo; Ann Bernstein, Politika Analizi Uzmanı, Kalkınma ve Girişim Merkezi, Johannesburg; Artura Fontaine Talavera, Siyaset Bilimci, Kamu Araştırmaları Merkezi, Santiago; Hsin-Huang Michael Hsiao, Sosyolog, Çin Akademisi, Taipei; James Hunter, Sosyolog, Virginia Üniversitesi; Hansfried Kelner, Sosyolog Frankurt Üniversitesi; E. Fuat Keyman, Siyaset Bilimci, Bilkent Üniversitesi, Ankara; Janos Matyas Kovacs, İktisatçı; Beşeri Bilimler Enstitüsü, Viyana ve Eötvös Lorand Üniversitesi, Budapeşte; Hans-Georg Soeffner, Sosyolog, Konstanz Üniversitesi, Tulasi Srinivas, Antropolog, bugün ISEC’te, araştırma döneminde Bangalor’da, İleri Araştırmalar Ulusal Enstitüsü’nde görevli; Yunxiang Yan, Antropolog, California Üniversitesi, Los Angeles; Joshua Yates, Sosyolog, Virginia Üniversitesi) tarafından yürütülen üç yıllık bir araştırmanın ürünü olan editörlüğünü Peter L. Berger (Sosyolog, Boston Üniversitesi, ISEC yöneticisi) ve Samuel P. Huntington (Siyaset Bilimci, Harvard uluslararası Alan Araştırmaları Akademisi Başkanı, Harvard, Harvard Üniversitesi)’un yaptığı 2002 yılında Oxford Üniversitesi tarafından ingilizce olarak basılan orijinal adı “Many Globalizations” olan ve Ayla Ortaç tarafından Türkçeye çevrilen kitabın konusu kültürel küreselleşme yada küreselleşme ve kültürdür.

Kitabın Türkçede ismi “Bir Küre, Bin bir Küreselleşme” olarak geçmektedir ve kapağında “çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilmecesinin cevabına uygun “Nar” resmi bulunmaktadır.

Hazırlayan : Hayrettin YILDIRIM

Dokümanı indirmek için buraya tıklayın.

Print Friendly, PDF & Email

Nedir

İlginizi Çekebilir

Michael T. Klare: Kaynak Savaşları Kitabı Üzerine

Kitabın Adı: Kaynak Savaşları: Küresel Çatışmanın Yeni Alanları Kitabın Yazarı: Michael T. Klare Yayıncı Kuruluş: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir