Güncel Yazılar

Diplomasi Hakkında Bir Hikaye

Adamın biri ’da safariye çıkarken yanına minik köpeğini de almış. Minik köpek bir gün ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark etmiş. Ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki karşıdan bir leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor.“Simdi başım dertte” diye düşünmüş minik köpek. Etrafına bakmış yerde kemik parçalarını görmüş. Hemen arkasını leoparın geldiği yere dönerek kemikleri kemirmeye başlamış, bu arada da arkadaki hareketi kestirmeye çalışıyormuş. Leopar tam saldıracakken minik köpek kendi kendine konuşmuş; “Ne kadar lezzetli bir leoparmış. Acaba etrafta bundan bir tane daha var mı?”Bunu duyan leopar bir anda donmuş kalmış ve en yakındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanmış. “Tam zamanında kurtardım yoksa bu köpeğe yem olacaktım” diye düşünmüş leopar.

Bütün bunlar olup biterken bir başka ağacın üstündeki bir maymun olanları izliyormuş. Gördüklerini ve bildiklerini kullanarak leoparla anlaşabileceğini ve bundan sonra leoparın tehdidinden kurtulabileceğini düşünmüş. Leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatmış. Leopar köpeğin yaptıklarına çok sinirlenmiş ve maymuna “Atla sırtıma, gidip şunu yakalayalım” demiş. Ancak minik köpek neler olduğunu ve leoparın sırtında maymunla birlikte süratle kendisine yaklaştığını fark etmiş. “Şimdi ne yapacağım” diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş. Bunun yerine arkasını leoparın geldiği yöne dönerek, kemikleri kemirmeye devam etmiş. Tam leopar saldıracakken yine kendi kendine konuşmuş; “Bu aptal maymun da nerede kaldı? Yarım saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim, hala haber yok!”

Diplomasi, bu hikayede verilmeye çalışılan mesajdan anlaşıldığı gibi, hızlı düşünmek, sakin olmak ve güçlü görünmek üzerine kuruludur. Bu sayede düşman kendi silahı ile yenilebilir ve/veya üstünlük sağlanabilir.

Print Friendly, PDF & Email

Nedir

İlginizi Çekebilir

Uluslararası İlişkiler Disiplini

Daha önceleri siyaset biliminin bir alt dalı olan Uluslararası İlişkiler Disiplini 1900’lü yıllar ile beraber …

2 yorum

 1. Sevcan Gülbaharlı

  Fabl sevenler bilir.En iyi örneklerinde dile gelen hayvanlar, insanoğlu kanısınca onlarla özdeşleştirilmiş özellikleriyle kişileştirilir.
  Birine benzetme yaparken onları kullanırız.
  ..tilki gibi…’kurnaz’
  ..aslan gibi maşallah
  ..kedi gibi..bla bla
  ..koyun gibi..’uysal’
  ..keçi gibi..’inatçı’
  Örnekler pek çok.
  Teşbihte hata olabilir diye düşünürüm ben.Konuşurken alelacele tartamayabiliriz bazen kelimeleri.Yazarken zaman biraz daha bu olanağı tanır bize.
  Köpekle ilgili benzetme,deyim ve yakıştırmaları biliyor muyuz?
  ..Havlayan köpek ısırmaz
  ..iti an..
  ..it gibi çalışmak
  ..it köpek yerine bile koymamak
  ..kemik…

  Ne kadar çoklar.Severiz ya da sevmeyiz onlar dilimizde yer etmiş.Bunun bir de sahibi var üstelik.Diplomasi zekası da derya deniz!
  Lafın özü bu yazı tekrar düşünülmeli.Bir düşün, yayınlandığı yer Uiportal!
  Akademisyenlerle,haberlerle,makalelerle vs. bu konuda bilimsel gelişmişlik oluşturma çabasındasın.
  Uluslararası ilişkileri daha barış yanlısı, daha insancıl aşamalara taşıyabileceğini ve bunu layıkıyla yapmasını umduğun kişilerin eğitiminde rol almayı umuyorsun.
  Bu da bir yana, düşünsel olarak da kimi tutarsızlıklar var.Leopar da ilk kez köpek görmüyor.Kendi gücü hakkında bu kadar hızlı kuşku yaratamazsın.
  Hikaye tek başına sevimli ama ‘iyi diplomatik manevra’ yakıştırması ya da ‘diplomasi işte böyledir’ noktasına biraz hızlı gelinmiş.

  Naçizane…
  Yine de eğer devam edersem belki ilerleyen sınıflarda farklı düşüneceğim.
  AÖF İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü(1.sınıf bitti)

 2. http://www.uiportal.net/diplomasi-uzerine.html bu linkte yer alan yazı ile birlikte okuyalım lütfen. Söz konusu video bu yazıdan çekilmiş işin hikaye kısmıdır.
  Yorum için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir