Güncel Yazılar

Duvarla İniş

Şaşılacak olanların başında, Bush ve kurmaylarının, Irak’taki şiddete dayalı tarikatlar savaşında kaybı en aza indirmenin yolunun, birbirlerine rakip Sünni ve Şii komşular arasında yüksek duvarlar örmekten geçtiğine inanmalarıdır. Bu ayrıca, ABD yedek ordusunun işgalinin 50.yılbaşında basiretsizliğinin emaresidir.

Olaya, önemini yitirmiş bir bakış açısıyla yaklaşanlar tekrar Arap dünyasının tarihini gözden geçirmelidir. Özellikle de İsrail’in ırk ayrımcı duvarına karşı hâkim Arap tutumunu gözden geçirmelidir. Bu duvar, batı bankasındaki Filistin arazisinin özellikle Doğu Kudüs’ün kanun dışı bir zorbalıkla gasp edilmesine izin vermektedir.

Bu askeri plancılar, duvarların yararsızlığını dünyada herhangi bir yerde neden görmediler? Ya da Berlin’deki olaylar bu yapıların negatif etkilerini göstermedi mi? Bunlar delil olacak birkaç örnek değil midir?
ABD ordusu ilginç bir şekilde, karanlığın örtüsü altında aynı duvarlardan Bağdat’ın en sessiz 10 mahallesinde kurmayı planlıyor. Hem de biometrik teknolojisini (insan ömrünün uzunluğunu araştıran teknoloji) bu korunmuş bölgeye tanıtacaklar.

Küstah bir davranış içinde, bir Amerikan subayı “kapılı (geçişli) toplulukları”, pahalı Amerika yerleşim yerlerine benzetti. Başbakan Nouri Al Maliki, bu ileriyi göremeyen Amerikan Planına karşı çıktı. Bu planın Beyaz Saray’dan hemen olumlu cevap alması onun önemini artırdı. Beyaz Saray senatodan bir meydan okuma ve bölgedeki Amerikan generallerinden de cesaret verici olmayan bir değerlendirmeyle (kayıp-zarar-kazanç) karşı karşıya.

ABD başkumandanı General David H. Petraeus, Amerikan güruhundan gelen büyük bir dalgayı kabul ediyor ve görevinde henüz ikinci ay tamamlanmadan, General için “ılımlı mütevazı ilerlemeyi“ başardı, ifadesi kullanılıyor.

Her nasılsa The Washington Post şunu not etti: Amerikan güruhu, kötüye gidişle karşılaştı; artan intihar bombaları ve diğer problemler. Bunlar sonunda tamamen başarılı olup olmayacağı hakkında belirsiz problemler. General Petraeus 3. Irak turunda, halkı daha kuşkulu, daha korku dolu, daha üzgün bulduğunu söylemiştir. Sayfadaki ekte; artik yardım etmenin daha zor olacağı yazılı.

Guardian of Londan da, şubattan beri olan dalgalanmayla, Sunniler ve El-kaide tarafından 93 araba bombalandığını, 4000’den fazla yaralı ve ölü olduğunu yazıyor ve 2003 işgalinin başlangıcından bugüne 1050 öldürücü şekilde bombalanmış araba ve yaklaşık 30.000 sivil ölü bilânçosu olduğunu ekliyor habere.

İstatistikler ve Irak’tan gelen hayal kırıcı haberler, Amerika kapitalindeki (başkentte) kıdemli kongre üyeleri arasında aşikârca savaşın kelimelerine katkıda bulunuyor. Şimdi Demokratik Parti ve Beyazsaray kontrol ediyor. Demokratik Parti geri çekilme tarihi kurmak istiyor. Beyaz saray ise bu hafta yardımcı başkan Dick Chney ile görüşecek.. Gözüken o ki Dick Cheney bu arbedede geri planda kalmak isteyecektir.

Senatör Harry Reid de, (senato major lideri daha önce Irak savaşının kaybedilmesinde ana rol oynamıştı) gözlemleriyle , Beyaz Saray yetkililerini öfkelendirdiğini kabul ediyor.

Şüphe yok ki Irak’taki mezhep (hizip) nifakları, gittikçe sessizleşecek ve cesaret verici uzlaşmalarla çözümlenecek.

Şii kontrollü Irak hükümeti bu konuda saygı gösterecek adımlar atarsa ona da komşularının yardım eli uzanacaktır.

Malikinin elinde çok zaman yok, mayısın ilk haftasında yapılan Irak’taki 2 konferanstan beri, konferanslarda uzlaşma ile ilgili çeşitli müzakereler anayasal olarak bir kanunu değiştirmeye ortak katılımla Sünnilere tutarlı bir mutlu son ve Irak petrol servetinden adaletli bir yetki alanı daha çok tartılacak şüphe yok.

Irak hükümetini içe döndüren bu müzakereler, Bağdat’ın tek başına düzelmesini zorlayabilir; durum milletlerarası sempati, anlayış, birliktelik gerektiriyor.

Amerikalılar zorunlu olarak bu yöntemde başrol oynayacak ve bu Bush hükümetinin daha açık görüşlü ve Amerikan popularistleriyle (Irak’tan erken çıkma stratejisi isteyen) uyumlu olmasını gerektirecek.(??????)
Yine, keza tüm gözler ABD sekreteri Rice’in üstünde. Sharm Al Shaikh konferansından gelen Rice’ın Irak liderlerinin uyanık olduğuna dair şüphesi yok. Bölgedeki çeşitli başkentleri ziyaret etti Rice. Rice’in yeni hayırlı adımı Amerikan içtenliğiyle yeni duvarları yıkmak olmalı.

——
Kaynak: George S. Hishmeh, Arap/Amerikan köşe yazarı, Washtington S

Çeviri: F. Şûra BAHSİ

Print Friendly, PDF & Email

Nedir

İlginizi Çekebilir

Turkey Expresses Concern to U.S. and Russia

ISTANBUL — The latest American plan to aid Syrian fighters battling the Islamic State hit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir