Güncel Yazılar

Filistin Devleti’nin Ertesi Günü…

Filistin, son zamanlarda iki şekilde gündemde yer almıştır. Bunlardan biri, Filistin’e “üye olmayan gözlemci devlet” statüsünün verilmesi diğeri de, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıdır.

Bir sorun düşleyelim ki, 60 yıldır devam etsin, çözmeye çalıştıkça girift bir hal alsın. İçinde ölümler, toprağını kaybetmeler, kendi yurdunda yabancı olmak, uçurtmalarla dünya gündemine gelmek, yer altı tünelleriyle devam eden hayat, BM kararları, Edward Said’in taş atması, cuma namazına giderken ölmek, uluslararası sular ve daha bir çok şey olsun. İşin içinde devlet de olsun. Adı da Filistin olsun.

Uluslararası hukukta yeni inceleme alanları yaratması, ödüllü fotoğraflar çekilmesi, büyük bir edebiyata kaynaklık etmesi, haber bültenlerine zengin bir konu yığını sağlaması gibi nedenlerle önemli bir konu olarak kabul edilebilecek Filistin sorunu önemli olmaya devam etmektedir. Sürekli İsrail’in eylemleri ele alınmasına rağmen soruna hala “Filistin sorunu” denmeye ve literatür “Palestine Question” üzerinden çoğalmaya devam ettikçe değişen bir şeyin olmadığı görülüyor.

BM’nin tarihi kadar, hatta daha da eski olan, sorunda Filistin’e “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü verilmesine karşılık olarak BM üyelerine on yıllardır sorunu sadece “gözledikleri” için “üye olan gözlemci devlet” demek pekala mümkün olabilir. Bütün devletler için, sorunu çözme iradesi devletlerin mutlak anlamda işbirliği ile kısa vadede gerçekleşmelidir. Aksi takdirde, olmakta olan olmaya devam edecektir.

Sorunu sadece Filistin üzerine kurmak, çözümün de Filistin üzerine kurulmasına neden oluyor. Bunun yerine, sorun İsrail üzerine kurulsa, çözümde İsrail üzerinden yapılabilirdi. Cetvel eğri olunca çıkan çizgi de düz olmuyor. Filistin devlet olursa, İsrail’i uluslararası mahkemelere gönderebilir ve sorunlar yavaş yavaş çözülebilir argümanının akıbetini zaman gösterecektir. Bunca sorun dururken devletliğe giden yolun bu sorunlarını çözeceğini düşünmek, sadece inanmak istenilen bir durum.

Karar verilmesi gereken en önemli konu, “sorunlar çözüldükten sonra kurulacak bir Filistin Devleti mi, yoksa Filistin Devleti kurulduktan sonra çözülecek sorunlar mı?” sorusuna cevap bulmaktır. Bu öncelik ve sonralık sorunu Filistin’in gerçek anlamda bir “devlet” olmasına veya “değişen ne oldu?” sorusuna neden olacaktır.

BM’deki oylama sürecinin öncesinde ve sonrasında Gazze olağan bir şekilde bombalanıyor, İsrail yerleşimlerini genişletme kararı alıyor, yerin altında tünellerden, yerin üstünde duvarların sınırlarından bir hayat devam ediyor. Bu nedenle, öncelikle sorunun gerçekten Filistin Sorunu olup olmadığı daha sonra bunca sorun ortadayken devletliğin neye çare olacağı düşünülmelidir. Devlet mi, dünyada ondan 200’ye yakın var.

Eğer Filistin bir gün devlet olursa;

-Sayıları 5 milyonu aşan ve nesillerdir kamplarda yaşayan Filistinli mültecilerin durumu

-Batı Şeria’yı çevreleyen 700 km’lik duvar

-Batı Şeria ve Gazze şeklinde toprak, İsrail’e bakış açısı, meşruluk, ekonomi vb. unsurlarla bölünen coğrafya

-İsrail’in kök salan ve hızla artan yerleşim yerleri

-Kudüs’ün statüsü

-zeytin ve portakal ağaçları ne olacak?

İlhan ARAS (Twitter’dan takip et – Acedemia’dan takip et)

05.12.2012

Print Friendly, PDF & Email

Nedir

İlginizi Çekebilir

Rusya’nın Ortadoğu Politikası

Rusya Tarihsel geçmişi çok eski olan dünyanın en geniş topraklarına sahip olan ve dünyada komünizmin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir