ankara escort
Güncel Yazılar

Kukla Devlet ABD Kürdistan’ı Nasıl Kurdu

Doküman bir kitap özetidir.

Irak’ta federatif yapı konusunda genel bir muta­bakat varmış gibi gösterilmek isteniyor ve “etnik federasyon mu. yoksa bölgesel federasyon mu olsun” tartışması yapılıyor. Oysa federasyonun tek amacı var. O da ABD nin güdümünden çıkamayacak olan kukla Devlet bağımsız Kürt devleti.

Habur Sınır Kapısı’ndan çıkıp Irak’a girdiğinizi sanırsınız. Ancak sizi karşılayan pasaport polisinin vurduğu damga, başka bir şey söylüyor. Pasaportunuzdaki damga, bulunduğunuz toprakları “Irak Cumhuriyeti-Irak Kürdistan Bölgesi” olarak tanımlıyor. Sınır kapısının az ötesinde, “Wellcome to Kurdistan” yazıyor. Yine girişte, “Kerkük bizim canımız, can bedenden ayrılmaz” yazısı Türkçe okunuyor. Kürtler birlik ve beraberliklerini dünya aleme nedense Türkçe ifade etmeyi uygun görmüşler; “Hoş geldiniz” içinse İngilizceyi seçmişler. Bunlar bağımsız Kürdistanı hiçbir zaman istemeyecek olan Türkiye ile Türkiye’ye verilen ince mesaj ve dokundurmalardır.

Zira, Türkiye, “İran ve Arap halklarına düşmanlık temelinde kurulacak ve her an Türkiye ile çatışmaya sokulabilecek bir Kürdistan’ın ABD himayesi dışında bir seçeneği olmayacak” değerlendirmesinde bulunarak plana şiddetle karşı çıkıyordu.

Dokümanı indirmek için buraya tıklayın.

Print Friendly

Nedir

İlginizi Çekebilir

Michael T. Klare: Kaynak Savaşları Kitabı Üzerine

Kitabın Adı: Kaynak Savaşları: Küresel Çatışmanın Yeni Alanları Kitabın Yazarı: Michael T. Klare Yayıncı Kuruluş: …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir