Güncel Yazılar

Nükleer güvenlik için işbirliği

Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen nükleer güvenlik zirvesi, nükleer terör riskine karşı daha yakın işbirliği çağrısı ile tamamlandı.

İki günlük zirvenin sonuç bildirgesinde, tehlikeli nükleer maddelerin güvenli şekilde saklanması ihtiyacı özellikle vurgulanıyor.

Ayrıca bunların kaçakçılık yoluyla nakledilmesine karşı önlemlerin artırılması isteniyor.

Bildirgede, toplantıya katılan 50’yi aşkın ülkenin temsilcileri nükleer silahsızlanma, silahların yayılmasını önleme ve nükleer enerjinin barışçı amaçlarla kullanılması ilkelerine bağlı olduklarını bildiriyor.

‘Nükleer terör ise uluslararası güvenliğe en ciddi tehdittir’ deniyor.

Daha önce hazırlanan taslakta yer alan nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya için ‘somut adımlar atılması’ ifadesi ise bildirgeye girmedi.

Liderlerden nükleer terör uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve ev sahibi Güney Kore liderleri de açıklamalarında nükleer maddelerin terör örgütleri eline geçmesinin yaratabileceği tehlikelere dikkat çekti.

Nükleer silah stokları

Rusya: 10.000
ABD: 8.500
Fransa: 300
Çin: 240
İngiltere: 225
Pakistan: 90-110
Hindistan: 80-100
İsrail: 80
Kuzey Kore: 10’dan az
Kaynak: Amerikan bilimadamları federasyonu

ABD Başkanı Barack Obama, küresel güvenliğin liderlerin atacakları adımlara bağlı olduğunu söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, liderlere, ‘nükleer terörizm’e karşı birlikte hareket etmeleri çağrısında bulundu.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak, nükleer terörizmin ‘ciddi bir tehlike olmaya devam ettiğini’ söyledi.

Halihazırda nükleer maddelerin nasıl korunması gerektiğini düzenleyen uluslararası bir anlaşma yok. Bu amaçla yedi yıl önce hazırlanan bir metin ise hala ülkeler düzeyinde onay bekliyor.

Hükümetler, standartlar belirlenmesi halinde bunlara uyulduğunu denetlemek için kapılarını teftişlere açma fikrinden hoşnut değil.

Nükleer Maddeler Çalışma Grubu Kenneth Luongo, teknik düzeyde alınacak önlemler için çalışmalar olduğunu ancak küresel ölçekte ‘hakiki bir siyasi vizyon’ bulunmadığını düşünüyor.

Gözler Kuzey Kore’de

İlki iki yıl önce ABD’de düzenlenen ve çok sayıda lidere görüş alışverişinde bulunma fırsatı veren nükleer güvenlik zirvesinin gündemine Kuzey Kore ve İran’ın nükleer programları hakim oldu.

Kuzey Kore’nin gelecek ay bir roket fırlatmaya hazırlanması, uluslararası yaptırımlar altındaki ülkenin tepkilere hedef olmasına yol açıyor.

Pyongyang yönetimi roketin, uzaya bir hava uydusu taşıyacağını belirtirken, Amerika Birleşik Devletleri asıl hedefin uzun menzilli füze denemesi olduğunu ve BM kararlarını ihlal edeceğini söylüyor.

Kuzey Kore son uzun menzilli roket denemesini üç yıl önce düzenlemiş, BM Güvenlik Konseyi bunun üzerine ülkenin nükleer ve balistik füze denemeleri aleyhinde karar almıştı.

ABD ve Çin liderleri dün yaptıkları görüşmede, Kuzey Kore’nin planladığı bir roket denemesini gerçekleştirmesi halinde, ‘olası provokasyonlar’ karşısında eşgüdüm içinde tutum belirleme kararı almıştı.

Pyongyang’ın buna yanıtı ise nükleer silahsızlanma anlaşmalarından çekilmek ve iki hafta içinde bir nükleer test düzenlemek oldu.

Obama Seul’de Güney Kore Başbakanı Lee Myung-bak ile görüşmesi ardından, fırlatma planlarının iptal edilmemesi halinde Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımların ve tecridin ağırlaşacağını söylemişti.

Güney Kore roketin toprakları üzerinden geçmesi halinde vurulacağı uyarısında bulundu.

Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda da Pyongyang’dan fırlatmayı iptal etmesini istedi.

Rusya ve Çin liderleri ile zirve sırasında ikili görüşmeler yapan ABD Başkanı Obama, İran konusunda da bir karar metni üzerinde uzlaşılması için çalışacaklarını söyledi. BBC Türkçe

Print Friendly, PDF & Email

Nedir

İlginizi Çekebilir

“Bölgesel Güç” mü “Bölgesel Hiç” mi

Türkiye’nin bölgesel güç mü olduğu yoksa bölgesel güç olma potansiyeline sahip mi olduğu bu zamana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir