Güncel Yazılar

Ortadoğu’da Yine Dram

İsrail Savunma Güçleri’nden(IDF), Gilad Şalit adlı askerinin kaçırılmasıyla 38 yıllık işgalin ardından geçtiğimiz yıl terk ettiği Gazze’de İsrail, insanlık dışı operasyonlarına tekrar başladı ve bunu iki askerinin daha esir alınması ile 18 yıllık işgalin ardından 2000 yılında çekildiği Lübnan’ın işgali takip etti. 28 Haziran’da askerinin esir alınmasından 20 saat sonra başlattığı operasyonda şimdiye kadar 80’den fazla Filistinli hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı.

Filistinli milis güçlerle girdiği çatışmada esir düşen ilk askerinin ardından “dünyayı başınıza yıkarız” diye Filistinli yetkililere seslenen İsrail, Başbakan Olmert’in ağzından Hizbullah saldırısını “İsrail’in egemenliğine karşı yapılmış savaş sebebi olan bir saldırı” olarak nitelendirdi. Buna mukabil Hizbullah’ın lideri Şeyh Seyyid Hasan Nasrallah, “Tüm İsrail birleşse askerleri alamaz” sözleriyle adeta meydan okudu.

Filistinli yetkilileri bir devlet statüsünde görerek asker kaçırma eylemine karşı “casus belli” ilan eden İsrail, doğrusu işine geldiğince hareket etmekte. Hava taarruzlarında bir milyonu aşkın nüfusun yaşadığı Gazze’de altyapıyı felce uğratan İsrail hava gücü, şehrin tek elektrik şebekesini yerle bir etmiş, su işletmelerini, yolları, binaları ve sivil hayat alanlarını vurarak işgalci ruhunu depreştirmiştir. Gazze’den çekildiğini söylemesi demekki kocaman bir yalanmış dedirten bu olaylar, İsrail’in tutarsız ve dürüst olmayan yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Sol eğilimli İsrail gazetesi Ha’aretz yazarlarından Gidon Levy soruyor: “Bir milyon sivil ve masum Filistinlinin elektriğinin kesilmesinin, kaçırılan askerin aranmasıyla ne ilgisi var? Gilad Şalit’in kaçırıldığı tahmin edilen yerden onlarca kilometre ötede –Gazze Şeridi’nin kuzeyinde- başlatılan çatışma neden? Ya da Hamas kabinesinin yarısının yakalanması? Bu ve benzeri gayrı meşru yöntemlerin askerimizi kurtarmakla bir alakası var mı?…” İsrail’in kendi basınından gelen bu eleştiriler ışığında, “Yaz yağmurları” adı altındaki bu operasyonların çok öncesinden kurgulanmış olduğunu söyleyebiliriz. Dahası kimilerine göre bu operasyonların, aslında İran’a yönelik bir saldırının yaklaştığının habercisi şeklinde de yorumlanması. İran ile stratejik ortaklık anlaşması imzalayan ve bu kapsamda birçok noktada birlikte hareket eden Suriye’nin pasifize edilmesi İsrail’in öncelikli politikası. Ortadoğu’da sözde bir askerin esir alınmasıyla başlayan dramatik tabloyu bu çerçevede değerlendirmek isabetli olacaktır.

Ron Jacobs’un ilginç bir saptaması var: “Genellikle, buldozerler bir evi yıkmaya geldiklerinde, IDF askerleri çevredeki halka yıkımın sebebinin o ailenin bir direniş örgütüne destek verdiği gerekçesinden bahsederler. Bir ailenin evini yok etmenin gerçek nedeni bu olmadığı gibi, asıl neden daha kabul edilemezdir. Asıl niyet, yeni bir yerleşimciye yer açmak ya da İsrail’in Filistinlilerin kendi topraklarını müsadere ederek inşasına devam ettiği duvarı genişletmektir.”* Bütün dünyanın gözü önünde toprak hırsızlığı yapan İsrail’in suçuna Washington ve diğer büyük ülkeler de iştirak ediyor. Beyaz Saray, Tel Aviv’in askeri eylemlerini ve onun neden olduğu Ortadoğu’daki krizi İsrail’in “savunma hakkı” olarak niteleyip katliamı yok saymaya devam ediyor.

Filistin hükümetinin ateşkes teklifini reddeden İsrail, Gazze Şeridi’ndeki saldırılarını sürdürürken, Birleşmiş Milletler, felaketin eşiğine gelen Filistinliler için acil eylem çağrısı yaptı. İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gösteren İtalya da İsrail’in orantısız güç kullandığını açıkladı. Ama biliyoruz ki dünyayı karşısına almaktan en ufak tereddüt göstermeyen İsrail, söz dinlemeyecek ve Büyük İsrail Projesi’ni gerçekleştirmek için Ortadoğu’yu kana bulamaktan geri adım atmayacaktır.

Muzaffer AKDOĞAN (Twitter’dan takip et – Acedemia’dan takip et)

*Zaman gazetesi, 3 Temmuz 2006 tarihli yayınlanan yazı.

Print Friendly, PDF & Email

Nedir

İlginizi Çekebilir

Ortadoğu’nun Siyasal Sosyolojisi

Hamit Bozarslan, tarih ve siyasal bilimler alanında doktora yapmış olup, tarihçi, siyaset bilimci kimliği ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir