ankara escort
Güncel Yazılar

Sözlükler

Avrupa Birliği Sözlüğü; Avrupa Birliği terminolojisinde kullanılan hukuki ve iktisadi terim ve kavramları açıklamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu amaç çerçevesinde A La Carte Avrupa’dan başlayarak Zirve Diplomasisi’ne kadar bir çok kelime tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu sözlük hazırlanırken www.ikv.org.tr sitesi referans alınmıştır.

AB Sözlük için tıklayın.  a, b-c, d-e, f-g, h-i, j-k, l-m, n-o, p-r, s, t-u, v-y-z

Uluslararası İlişkiler Sözlüğü; Uluslararası ilişkiler terminolojisinde kullanılan hukuki, iktisadi, siyasi ve diplomatik terim ve kavramları açıklamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu amaç doğrultusunda Abluka (blockade)’dan başlayarak Yükselen Pazar(Emerging market)’a kadar bir çok kelime açıklanmaya çalışılmıştır. Bu sözlük hazırlanırken Ahmet Emin DAĞ’ın Uluslararası İlişkiler Diplomasi Sözlüğü referans alınmıştır.

Uİ Sözlük için tıklayın.  a, b, c, d, e-f-g, h-i-j, k-l, m-n-o, p-r, s, t-u, v-y-z

Uluslararası Örgütler Sözlüğü; Uluslararası İlişkiler terminolojisinde kullanılan uluslararası örgütleri ve üyelerini açıklamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu amaç çerçevesinde Abu Dhabi Fonu’ndan başlayarak Zenginler Klübü’ne kadar bir çok uluslararası örgüt tanımlanmaya çalışılmıştır.

UÖ Sözlük için tıklayınab-gh-ps-z

Uluslararası İlişkiler Terminolojisi; Uluslararası ilişkiler literatüründe kullanılan hukuki, iktisadi, siyasi ve diplomatik terim ve kavramların İngilizce ve Fransızca karşılıkları dikkate alınarak oluşturulmuştur. Terminolojide “AB barışı koruma gücü”nden başlayarak “zorlayıcı tedbirler”e kadar bir çok kelime verilmeye çalışılmıştır.

Uİ Terminolojisi için tıklayın. a, b, c-ç- d, e-f-g, h-ı-i, k-l, m-n-o-ö, p-r-s, t, u-ü, v-y-z

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir