Güncel Yazılar

Suriye’yle İlgili Farklı Beklentiler

Suriye’de durumun giderek daha karmaşık bir hal aldığına kuşku yok. Bir yandan apar topar hazırlanmış bir anayasa referanduma sunuldu ve çok partili yaşama geçilmesini öngören bir süreç yaratıldı, öte yandan farklı siyasal partiler oluşturacak ve onlara oy verecek kitleler tarumar edildi. Ayrıca seçimlerin yapılabilmesi için çatışma ortamının sonlanması bekleniyor, ama çatışmalar tam da seçimler yapılsın ya da yapılmasın diye devam ediyor.

Yeni anayasada öngörülen sisteme geçilme ihtimali, katliamlar arttıkça zorlaşır; dünyanın enmükemmel anayasası ve rejimi de önerilse Suriye’deki hesaplaşmanın önü alınamaz; o eşik çoktan aşılmış gözüküyor. Tıpkı Balkanlarda, eski Yugoslavya topraklarında yaşananlar gibi bir süreç yaşanıyor. Bugün Balkanlar istikrara kavuşmuş gibi gözükebilir, ancak ‘Bosna’nın hala pimi çekilmiş bir bomba ihtimali taşıdığını hissetmeyen bulunmuyor.

Suriye’de durumun sürdürülmesi mümkün olmamakla birlikte, esas sorun Esad sonrası ne olabileceğiyle ilgili. Esad iktidarda kaldığı sürece, kanın akmaya devam edeceği ve yumuşak geçiş ihtimallerinin tamamen ortadan kalkacağı açık. Ancak Esad koltuğunu terk ettiğinde de benzer durumlar sürebilir; zira rejimin tek bekçisi Esad değil.

Rusya’nın beklentisi

Basından öğrenildiği kadarıyla, Rusya’nın her daim lideri olma derdindeki Putin, Esad’ı her durumda desteklemek gibi bir dertleri olmadığını açıklamış. Bu, Esad’ın şahsen Rusya’nın pek de umurunda olmadığını, hatta Baasçıların bile bir rejim olarak desteklenmediğini, amaRusya’nın kesinlikle Suriye ile ilgilenmeye devam edeceğini gösteriyor.

Bu durumda Rusya’nın Esad ve rejimini sonuna kadar desteklediğini ileri sürmek yanıltıcı olabilir. Rusya, bu ekibin yerine gelecek kesimlerin kendisiyle eskisi gibi bağlar sürdürüp sürdürmemesiyle ilgileniyor; dolayısıyla Rusya bir yandan Esad’a yakın durarak öte yandan başkalarını da destekliyor olabilir. Rusya’nın Esad dışında desteklediklerinin muhalif gruplar arasında olması kadar Esad’a yakın kesimler arasında da olması olası.

Rusya Esad’ı gözden çıkardıysa ve muhaliflerden de taraftar bulmakta zorlanıyorsa, en makul seçim olarak ‘Esad’a başkaldıran yönetici kadroyu görmesi beklenir. Bu, bir anlamda Yemen Modeli olarak ifade edilen, kısmen Mısır’da da denenen bir model. Lider gider, yerine eski rejimin yeni şeyler söyleyen ekibi gelir. Bu, Suriye’nin dağılmasını daha da beter aşamalara tırmanmasını ve çatışmaların Lübnan ya da başka yerlere sıçramasını engelleyecek bir çözüm olabilir.

Batı’nın beklentisi

Bununla birlikte, ortada bir sorun var. Başta Fransa ve Türkiye olmak üzere, Suriye’nin Dostları Grubu siyasetlerini işlenen insanlık suçları üzerinden şekillendiriyor. Bu yaklaşım, Bosna ve Kosova olayları sırasında da aynen şimdiki tarzda dile getirilmişti. Rusya, Sırp liderlerini gözden çıkarmış başka ekiplerle bağ kurmaya uğraşırken Belgrad’daki Rusya Büyükelçiliğine ‘yanlışlıkla’ bir bomba düşmüş, daha sonra Sırp liderler teker teker ‘insanlık suçu’ çerçevesinde yakalanıp yargılanmaya başlamışlardı.

Uluslararası Ceza Mahkemeleri, bir yandan insanlık suçu işleyen, kırım, kıyım ve soykırım yapanlara dünyanın göz yummayacağını ortaya koyarken öte yandan Balkanlar denkleminden Rusya’nın uzak tutulmasını sağlamıştı.

Bugün Suriye’de gelinen aşama, Esad’ın da Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne doğru gittiğini gösteriyor. Ancak, Esad’ı kim yakalar, kim yargı önüne kadar getirir ve bu sadece Esad ilesınırlı mı kalır, orası açık değil. Anlaşılan o ki Suriye konusundaki tartışmalar bitmemiş ve İran seçimlerinin sonucunu da dikkate alan yeni bir pazarlık sürecine girilmiş.

Yazar: Beril DEDEOĞLU

7 Mart 2012 Çarşamba Star Gazetesi

Kaynak

Print Friendly, PDF & Email

Nedir

İlginizi Çekebilir

Chechen Wars

When Chechnya left the Soviet Union in 1991 to declare independence, its prospects were just …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir