ankara escort
Güncel Yazılar

Uluslararası Alanda Ortaya Çıkan Korumacı Eğilimler Küreselleşme Sürecini Etkiler Mi?

Son dönemlerde bazı gelişmiş ülkelerde küresel boyutta şirket evlilikleri ve satın almalarda (M&A) ülkeler ve firmalar arasında anlaşmazlıklar ortaya çıkmıştır. Küreselleşmenin baş döndürücü bir hızla ilerlediği bir dönemde, bazı ülkelerin korumacı tutumu dünya kamuoyunda yeni bir takım tartışmaları gündeme taşımıştır.

Küreselleşmede yeni bir U dönüşümü mü yaşanıyor? Küreselleşme gelişmiş hakim ülkelerin aleyhine mi döndü? Bu tür eğilimler domino etkisi yaparak diğer ülkelere de sıçrar mı? Korumacılık sadece birkaç sektörle mi sınırlı, yoksa daha da yaygınlaşma ihtimali var mı? gibi sorular akademik alanda, politik platformlarda ve işdünyasında  tartışılmaya başlanmıştır.

Yaşanan cari tartışmaların boyutu ile kısa ve orta vadede alabileceği şekli yorumlayabilmek için ana başlıklar altında, tartışma alanlarını ve tarafların konuya ilişkin görüşlerini incelemekte yarar bulunmaktadır.

Yazar: Mustafa DURAN

Makaleyi indirmek için buraya tıklayın.

Print Friendly

Nedir

İlginizi Çekebilir

Uluslararası İlişkilerde Yaklaşım, Teori ve Analiz

Uluslararası ilişkiler teorisi uluslararası olayların neden meydana geldikleri gibi olduklarını da açıklamaya çalışır. Teorisyenlerin büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir