Güncel Yazılar

Uluslararası İlişkiler Bölümünde Akademisyen Olmak

Akademik anlamda geçmişi yüzyıl öncesine dayanan uluslararası ilişkiler bölümünde, Türkiye’deki çok sayıda üniversitede lisans düzeyinde eğitim verilmektedir. Dört yıllık lisans eğitimi sonrasında bir meslek ve yaşam şekli olarak akademisyenliği tercih etmek lisans eğitimini sürdürmeyi gerektirmektedir.

Uluslararasi-iliskiler-taban-puanlari

Kaynak: Burak Kılanç, “Burslu programlar bile boş kalıyor!”, http://www.aksam.com.tr/yazarlar/burak-kilanc/burslu-programlar-bile-bos-kaliyor/haber-261864

Bölümde araştırma görevlisi olmak üniversitelerin kadro ilanlarındaki şartlara göre değişmektedir. Bu şartlar:

-Lisans mezunu olmak

-Yüksek Lisans Yapıyor Olmak

-Yüksek Lisans Yapmış Olmak

-Doktora Yapıyor Olmak

Kısacası, uluslararası ilişkiler bölümünde araştırma görevlisi olmak sadece lisans mezunu olmaktan, doktora aşamasında olmaya kadar uzanan, eğitim sürecinin farklı aşamalarında mümkün olabilmektedir. Kadrolara başvururken, temel kriterler: lisans diploma notu, ALES ve YDS sınav puanlarıdır. Bu üç kriterin ortalamalarından oluşan listeye girildikten sonra, sözlü ve yazılı sınav aşaması gelmektedir. Bu noktada, iki önemli hususa değinmekte yarar vardır. İlki; adı geçen sınavlaradan alınması gereken puanlar –son yıllarda kadroya yerleşenlerin puanları temel alınırsa- 80-90 aralığında değişmektedir. Tabi ki, bu ortalama puanlar 70’li puanlarla kazanılamayacağı anlamına gelmemektedir. İkinci husus ise, son yıllarda yapılan atamalarda mülakat basamağının olmadığı ÖYP sisteminden yoğun bir şekilde atama yapıldığıdır.

Uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora eğitimiyle ilgili olarak öncelikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki diğer bölümlerle kıyaslandığında, Uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora eğitiminin az sayıdaki üniversitede olduğunu belirtebiliriz. Bu konudaki en önemli kanıt, Uluslararası ilişkiler alanı için önemli bir şehir olan Ankara’nın doğusunda sadece Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) yüksek lisans ve doktora eğitiminin olmasıdır. KTÜ dışında yüksek lisans ve doktora programları, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde birkaç şehirde, çoğunluğu ise Ege ve Marmara bölgesindeki üniversitelerde toplanmıştır. Uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler bu hususu dikkate almalıdır.

Yüksek lisans süreci, iki veya üç yıl sürmektedir. Farklı bir lisans bölümünden (örneğin, sosyoloji, iktisat, kamu yönetimi, felsefe vb.) mezun olup, uluslararası ilişkiler bölümünde yüksek lisans yapmak bir yıl bilimsel hazırlık, bir yıl ders dönemi, bir yıl tez dönemi olmak üzere toplamda üç yıl sürmektedir. Buna karşılık, uluslararası ilişkiler bölümünde lisansı bitirip uluslararası ilişkiler bölümünde yüksek lisans yapmak bir yıl ders dönemi, bir yıl tez dönemi olmak üzere toplamda iki yıl sürmektedir.

Doktora eğitimi, lisans süreci kadar uzun süren, akademik yolcuktaki en önemli noktalardan biridir. Bir yıl ders dönemi, bir yıl yeterlilik dönemi, iki yıl tez dönemi olmak üzere toplamda dört yıl sürmektedir.  Yüksek lisans eğitimi gibi doktora eğitiminde de söz konusu süreler, adayın başarısızlık durumuna bağlı olarak ucu açık bir sürece dönüşebilmektedir.

Doktora eğitimi de tamamlandıktan sonra, üniversitler tarafından açılan Yrd. Doç. Dr. (yardımcı doçent doktora) kadrolarına başvuru yapılabilir.

2013-Uluslararasi-iliskiler-programlari

Kaynak: Burak Kılanç, “Burslu programlar bile boş kalıyor!”, http://www.aksam.com.tr/yazarlar/burak-kilanc/burslu-programlar-bile-bos-kaliyor/haber-261864

Yüksek lisans ve doktora, araştırma görevlisi olarak yapılabildiği gibi, farklı meslekle uğraşılırken de yapılabilir. Memurlar, banka çalışanları, özel sektör çalışanları vb. bir çok alandan çalışanlar, mesleklerinden ayırabildikleri zamanla yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmaktadır.

Sonuç olarak, uluslararası ilişkiler bölümü öğrencileri için akademik kariyer planı yapmak, Türkiye’deki uluslararası ilişkiler lisans programlarındaki akademik kadro eksikliğiyle birlikte düşünüldüğünde iyi bir tercih olarak değerlendirilebilir. Akademisyenliği, meslek olarak değilde  bir yaşam şekli olarak görenler için söz bitmiştir zaten.

İlhan ARAS (Twitter’dan takip et – Acedemia’dan takip et)

29.01.2014

Print Friendly, PDF & Email

Nedir

İlginizi Çekebilir

“Bölgesel Güç” mü “Bölgesel Hiç” mi

Türkiye’nin bölgesel güç mü olduğu yoksa bölgesel güç olma potansiyeline sahip mi olduğu bu zamana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir