Güncel Yazılar

Bölüm Detayları

Çalışma ve İlgi Alanları

Eğitim sürecinin ilk yılında sosyal bilimlerin temel bilgileri ile donatılan öğrenciler ikinci yıldan itibaren uluslararası ilişkiler disiplininin detaylarına odaklanmaktadırlar. Uluslararası sistemin tarihini ve geçirdiği evreleri, işleyişini, hukuksal çerçevesini, ekonomik yapısını, devlet ve devlet dışı aktörlerin ilişkilerini öğrenmektedirler. Uluslararası ilişkiler programında uluslararası ilişkiler, Türk dış politikası, devletler hukuku, siyasal tarih, siyaset bilimi, toplumbilim, ekonomi gibi dersler okutulur. Uluslararası İlişkiler Bölümü, öğrencilere geleceklerini şekillendirmede geniş bir bilgi birikimi ve kültürel altyapı sağlamasının yanı sıra, geniş bir çalışma alanı da sağlamaktadır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler 

Uluslararası ilişkiler bölümünü bitirenler açılan sınavlarda başarı gösterirlerse diploması alanında çeşitli unvanlarla görev alabilir. Diplomat, devletin bir başka ülkede temsilcisi olup kendi ülkesi ile gönderildiği ülke arasındaki ilişkileri yürütür. Temsil görevini yürüttüğü ülkenin hükümeti ile kendi hükümeti arasındaki diplomatik ilişkileri düzenler. Mezunlar diğer siyaset bilimi mezunlarının çalıştıkları alanlarda, onların yaptıkları görevleri yapabilirler. Yerel ve uluslar arası bankalarda ticari işlemler yürütürler.

İş Olanakları

Bu bölüm mezunları hem kamu sektöründe hem de özel sektörde iş imkanına sahiptirler. Mezunlar, başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklarda, çeşitli kitle haberleşme kuruluşlarında ve uluslararası bankalarda çalışılabilir, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları gibi devlet bürokrasisinin üst kademelerinde görev yapabilirler. Yine aynı şekilde uluslararası iktisadi ve ticari ilişkiler konularında da yetişen öğrenciler özel sektörün her kolunda iş imkanına sahiptirler.

Mezunlar, açılan sınavlarda başarı gösterirlerse, diplomasi alanında çeşitli unvanlarla görev alırlar. Mezunlar ayrıca, kamu ve özel sektör kuruluşlarında, siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde, kamuoyu araştırma şirketlerinde, medyada ve BM, Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütlerde çalışabilirler ve farklı kademelerde yönetici olarak da görev yapabilirler. Yerel ve uluslararası bankalarda ticari işlemler yürütürler.

Görüldüğü üzere, bu bölümlerden mezun olanların çalışabilecekleri alanlar oldukça çeşitlidir. Bölüm tercih edilmişse, esas olan mezun olmadan bir çalışma alanının belirlenmesi ve bu alanın gereksinimlerinin karşılanmasıdır. Eğer öğrenciler lisans yıllarında böyle bir seçimi yaparlarsa, mezun olduklarında ne yapacağım karamsarlığından kurtulmuş olurlar.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu

İlgilendiği konuların toplumsal yapılarla ilgili olması ve disiplinler arası niteliğin ön plana çıkması bu bölümün önemini arttırmıştır. Bu nedenle, iyi bir donanıma sahip olan mezunların gelecekte de iş bulma olanağı yüksek olacaktır. Küreselleşen bir dünyada, devletler arasındaki sınırların ekonomik ve ticari yönden muğlaklaştığı ve ilişkilerin hiç olmadığı kadar ziyadeleştiği bir dönemde Uluslararası İlişkiler Bölümünün ve mezunlarının tercih edilirliği yükselecektir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Tarih, Sosyoloji, Psikoloji, Hukuk ve Ekonomi alanlarına ilgi duyması
Düşüncelerini söz ve yazı ile etkin bir şekilde ifade edebilme yeteneğine sahip olması
Yorum yapması ve olayları analiz edebilme yeteneğine sahip olması
İnsan ilişkilerinde başarılı ve ikna edici olması
En az bir yabancı dil bilmesi
Temsil niteliğine ve genel kültüre sahip olması

Türkiye’de Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tercih etmek isteyenlere, Türkiye’de uluslararası ilişkiler eğitiminin durumu hakkında bilgiler içeren Erhan Çağrı’nın “Türkiye’de Uluslararası İlişkiler Eğitimi” başlıklı yazısını okumaları tavsiye olunur.

36 yorum

 1. Merhaba. Ben marmara üniversitesi’nde ingilizce siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümündeyim. Ve şu am hazırlık öğrencisiyim seneye bölüme gececegim. Ve ben şimdiden hem ilerideki iş yaşamım için hem de kendimi geliştirmek adına bir şeyler yapmak istiyorum. Kurs sertifika staj vs. Neler yapabilirim nerelerde yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  • Acaba puanların kaçtı bende sınava hazırlanıyorumda o yüzden sormak istedim

  • Ben bu sene sınava girdim ve uluslararası ilişkiler yazmak istiyorum acaba iş bulma durumu hakkında bilginiz var mı bilgilendirirseniz sevinirim

 2. İlerdeki iş yaşamanızın ne olacağına karar verdikten sonra ancak neler yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Örneğin, özel sektörse staj ve sertifikalar faydalı olacaktır. Akademisyenlikse, düşünce kuruluşlarında görev almak faydalı olacaktır. Alan KPSS ile atanmaksa, ona göre derslerinizi, gideceğiniz kurslarınızı belirleyebilirsiniz. Kısacası, hangi mesleği istediğinize karar verdikten sonra ancak yapacağınız şeye karar vermeniz doğru olacaktır. Ancak yine de, bu aşamada yabancı dilinizi geliştirmek yapabileceğiniz en doğru iş olacaktır. Çünkü, ilerde neye karar verirseniz verin ihtiyacınız olan ortak özellik yabancı dil olacaktır.

 3. Selam . Bu bölümü okuyorum ve özel sektörde calismayi düsünüyorum . Bu yüzden sirketlerde stajda yapmak istiyorum ama sirketlerde hangi konumda staj yapmam gerekiyor, pazarlama alaninda falan mi tam olarak bir bilgm yok . Hangi alana başvurmam gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 4. Merhaba ben Ege üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde okuyorum ama su anda hazırlık öğrencisiyim önümüzdeki yıl açık öğretimden ikinci bir bölüme başlamak istiyorum hangi bölümü açıktan okumam benim için faydalı olur

 5. Merhaba ben 16 yasındayım suan ıstedıgım bolumlerden bırısı ben ılerıde rahat bır yasamn surmek ıstıyorum acıkcası maası ıyı olan bolumlerde okumak ıstıyorum bu bolumun ıs olanakları ne kadar genıs ve maaşı oortalama ne kadardır ?

 6. merhaba bu bölümden 2 sene evvel mezun oldum ve atanamadım. bu sene çok çalışıyorum en az 85 puan alırım. bu puanla atanırmıyım sizce? kurum sınavlarında dikkat etmem gerekenler nelerdir? kadro başvuru oranı bu sene ne olur acaba bilgilendirebilirmisiniz?

 7. Uluslararası İlişkiler Bölümü, sizin her işi yapmanıza ve hiçbir işi yapamamanıza imkan verir. Tamamen size bağlıdır. İİBF’de okuyanların dikkat etmesi gereken şudur: Fen-Edebiyat ya da Tıp Fakültesi’nde okuyanlardan temelde yatan farklılık tüm İİBF fakültelerinin mezuniyet sonrası büyük ölçüde aynı imkanlara sahip olmasıdır. Örneğin, Fen-Edebiyat’ta tarih veya türki dili ve edebiyatı bölümünü okuyanların ne yapacakları bellidir. Ancak, İİBF böyle değildir. Nasıl ki, bankada çalışmak sadece iktisat okuyanların tekelinde değilse, bir işletme kurmak da işletme okuyanların tekelinde değildir. Uluslararası İlişkiler mezunu biri bir işletme kurabilir. İktisat mezunu biri gazetede çalışabilir. Bu şekilde yüzlerce örnek vardır. İİBF mezunlarıyla konuşursanız size mezuniyetleri sonrası hakkında bilgi vereceklerdir. Uluslararası İlişkiler okuyup gazeteci olmak istiyorsanız ona göre, bankacı olmak istiyorsanız ona göre, akademisyen olmak istiyorsanız ona göre, vs., şeklinde hareket etmeniz gerekir. Soruyu “Uluslararası İlişkiler mezunu biri ne iş yapamaz?” şeklinde tersten sorarsak daha iyi olacaktır. Ne iş yapar sorusunun cevabı tektir ve sadece onu olmaya çalışırsınız. Ancak, ne iş yapamazdan hareketle yapabileceğiniz birçok meslekten birini tercih etmek daha faydalı olacaktır.
  uiportal sitesinin amacı bölüme ilşkin nacizane entellektüel bir altyapı kazandırmaktır. İş imkanları çok farklı bir konudur ve sadece size bağlıdır.

 8. Ben bu sene üniversiteye gidecegim , uluslarası ilişkiler ve siyaset bilimi okumayı düşünüyorum bölüm hakkında düşüncelerinizi iş imkanlarını açıklayabilir misin

 9. MERHABA ,ben siyaset bilimi ve uluslaarası ilişkiler bölümü 3. sınıf öğrencisiym bu bölümden gazetecilik yapmak istiyorum ne yapabilirim beni yönlendirir misiniz

 10. merhaba yalova üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü tutuyor sizce yazmalı mıyım bir bilginiz var mı bu bölümü okumayı istiyorum ve bu üniversite bana bu konuda iyi yönde katkı sağlar mı? cevap verirseniz sevinirim tercih dönemine başlamış bulunmaktayız

 11. merhaba mülkiye nin uluslar arası ilişkileri tutuyor ama kararsız kaldım. ilerde iş bulma sürecim nasıl olur?ve siyasal bilgiler de okumam iibf göre ayrıcalık getirir mi? yada özel üniversite de okumak daha mı avantajlı?

 12. Gizem , her şey sana bağlı dil öğrenip kendini geliştirmen lazım ben de uluslararası yazacağım. Üniversite sana bi yere kadar katkı sağlar

 13. merhaba benimde çanakkale 18 mart üni. uluslararası ilişkiler tutuyor ama ben bu KPSS olayına girmeden özel şirketlerde çalışsam olabilirmi yani özel şirketlerde iş bulmam zor olurmu acaba?

 14. Merhaba bende yalovayi dusunuyorum ama verdigi egitim hakkinda cok bilgim yok..

 15. Kendinizi yakarsınız sakın okumayın. 5 sene hazırlıkla beraber okudum İngilizcem de çok iyi ama bir işe yaramaz bu bölüm. Gidin iktisat, işletme okuyun daha iyi.

 16. Uluslararası mezunu esirgemelerde çalışabiliyormuş duyduğuma göre bende esirgeme istiyorum sizce doğru mu ?

 17. merhabalar ben Adnan menderes ünvrs. uluslar arası ilişkiler bölümünu kazandım. ve yeni gdcem. ne önerileriniz var…?

 18. Efem öncelikle hepinize merhabalar. 11.sınıf öğrencisiyim ve bu bölümü hep hayal etmişimdir fakat yorumlarda bi kaç arkadaş ingilizceyi çok iyi bildiğini fakat halen daha boşta oldugunu söyledi biraz karamsarlığa kapıldım ama ”inanmak başarmanın yarısıdır.” misali biraz teselli ve biraz yardıımcı olursanız çok sevinirim lütfen yardım edin bir an korkuya kapıldım. 🙁

  • Dil bildiği halde iş bulamama durumu biraz da kişiyle alakalı.İyi derecede ingilizce biliyorsanız özel şirketlerde şansınız var.İkinci bir dil daha biliyorsanız işsiz kalmanız imkansız.Dolayısıyla dil bildiği halde iş bulamayanların başka eksiklikleri olduğunu düşünüyorum.Eğer hayalinizdeki bölüm buysa iyi düşünüp karar verin ve kendinize güvenin.
   Bölümün iş imkanları geniş aslında.Bankacılık da bunlardan biri.Zor bir seçenek olsa da idari yargı hakimliği var.Ankara’da belirli okullarda hukuk,uluslararası ilişkiler gibi belli başlı bölüm öğrencileri için fyo imkanı var.Bu arada kariyer yapmak istediğiniz alanı henüz bölümü okurken belirlerseniz kendinizi o alana yönelik geliştirebilirsiniz.Örneğin bilgisayarlı muhasebe kursuna gitmek de cv’nize oldukça katkı sağlar.

 19. merhaba ben Mülkiye de uluslararası ilişkiler okuyorum. bize idari hakimlik savcılık imkanının tanındığını duydum bunun doğruluğu ve imkanlılığı varmıdır ? şu an ingilizce ve fransızca biliyorum ek bir dil hangi dili tavsiye edersiniz ?

  • Bildiğim kadarıyla idari yargı hakimliği şansı var ancak iibfli kontenjanı %20.Bu yüzdenin içinde diğer iibf bölümleri de var.Ayrıca bu üst sınır.Şansınız yok değil ancak zor bir ihtimal.
   Dil olarak da nacizane Arapça’yı öneririm.Başarılar.

 20. açıköğretim örgün farkı varmı yoksa kişinin kendisini geliştirmesi yeterlimi

 21. merhaba2 yıllık lojistik mezunuyum kamu yönetimiyle uluslarası ilişkiler arasında kaldım sizce hangi bölümü seçsem daha mantıklı olur ? (sayısalım yok sözelciyim)

  • Uluslararası tercih etmelisin,şansını ileride hem kamuda hemde özel sektörde değerlendirebilirsin. 17 ekime kadar kayıt yaptırman gerekiyor.

 22. 35inden sonra is bulmak mümkün mü insaat teknikerliginden sonra aöf ui okuyorum son sınıftayım basari puanım şuan iyi 2 yi geçtim sin sınıfta iş bulmak mümkün mü? Özellikle bursa da…isletme üniv.var…birde tezli ve tezsiz yüksek lisans çıkmış napmam gerek kafam karıştı.

 23. bende Akdeniz üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünü düşünüyorum bu sene giricem inşallah.Orda okuyan var eğitimi falan nasıl acaba?

 24. Merhabalar, ben bu sene üniversite sınavına girenlerden biriyim, okumak istediğim ve kendime güvendiğim bölümlerden biri de uluslararası ilişkiler. Bu sene malumunuz sıralamalar puanlara oranla çok düşük geldi. Bende malesef 90 bindeyim, ve ilk senemde gitmek istiyorum.90 bin için önerebileceğiniz üniversiteler hangileri?

 25. Selamlar .. ingiliz dili ve edebiyatı okuyorum . Hazırlıkla birlikte bu sene 3.senem . Ikinci üniversite olarak uluslararası ilişkiler okumayı düşünüyorum. Kendi alanimla beraber bu bölüm is olanağımi ve kariyer hayatımı ne derece olumlu etkileyebilir ? Yardımcı olursanız ..

 26. Merhaba ben uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olcam bu yil iyi seviye deingilizce ve orta seviyede arapça biliyorum araştırma görevlisi olmak için neler yapabilirim ve özel şirketler genelde deneyim istiyor oEl sektorde mezun olnca bankacılık sektörünü disinda nasil iş imkani var ?

 27. Bu bölümü iibf de mi yoksa sbf de mi.okumak daha avantajlıdır. Yardımcı olabilir.misiniz lütfen

 28. Merhaba 2015 yılında uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldum. Aynı zamanda 2 yil dış ticaret okudum ama hala işsizim. Matematik yok kpss alese vb bu yuzden moral olarak hazir değilim. E akademisyenlik içinde mat lazım! Ne yapmak lazım kararsizim ingilizcem var ama is ingilizcesi değil bu arada acikogretimden bitirdim u.a.iliskileri. dis ticareti ise aydın adnan menderes ten teşekkür ederim yardımınız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir